BrewDog maandub tänasest Mökusse

Möku sügishooaeg algab ja selle tähistamiseks lööme letti BrewDog‘i õlled.

Miks?

Maailmas on palju head õlut – Belgia vanades kloostrites pruulitud Trappist‘id, mõrkjad Imperial India Pale Ale‘id, tammevaadis laagerdnud stout‘id, Saksa vanade traditioonide järgi pruulitud Bock‘id, “metsiku pärmiga” pruulitud Lambic‘ud, tulipunased ale‘id ja täiesti hullud eksperimentaalõlled.

Meie hinge on juba mõnda aega hinge närinud see, et ümberkaudsed suured õlletehased toodavad üsna ühesugust õlut. Ja meie joome. Kogu aeg peaaegu ühesugust õlut, natuke erinevate siltidega pudelitel.

Beer Geek vahepala õllenohikutele:

Kõik maailma õlled jagunevad laias laastus lager tüüpi ja ale tüüpi õlleks. Esimene on masstootmiseks sobivam, üsna nõrga lõhnaga kergesti standarditesse surutav õlu, teine on aga reeglina intensiivsema lõhna ja maitsega. Nii lager‘eid kui ka ale‘sid on erinevaid värve alates kuldsetest, merevaigupruunide ja täiesti tumedateni välja. Mõlemal poolel iga värvi hulgas on omakorda humalaselt mõrkjaid bittereid kui magusamaid õllesorte, nii kangemaid kui lahjemaid.

95% kõikidest õllesortidest, mis sulle ükskõik millises poes või kõrtsis pihku jääb, on kuldsed magusapoolsed, tihti pisut vesised lager’id kangusega 4-6%. Arvestades, et maailmas eksisteerib erinevatel andmetel 71 erinevat õlletüüpi, mitte just kuigi suur valikuvõimalus, või mis?

Me oleme suve jooksul testinud rohkem erinevat õlut kui me tunnistada julgeme ja BrewDog’on Möku esimene tõsisem samm väikeste pruulikodade ja senisest erineva õlle suunas.

Meie valikus saab tänasest olema BrewDog’i kolm lipulaeva – Punk IPA, Trashy Blonde ja 5 AM Saint. Esimesed kaks on pale ale‘id ehk suhteliselt heledad ale tüüpi õlled, viimane aga amber ale, mis viitab natuke tummisemale värvile.

Beer Geek vahepala õllenohikutele:

IPA tähendab India Pale Ale‘i. See õllesort on pärit 17. sajandist ja seda õlut pruuliti Inglismaal enamasti eksportimiseks Briti kolooniatesse Indias. Pale ale viitab pigem heledale värvile ja sellele, et tegemist on ale tüüpi õllega. Kuna see õlu sisaldab palju humalat, siis kuulub ta maitselt kindlasti mitte magusamate vaid kibedamate hulka. Tänaseks on IPA üsna tuntud õlletüüp, mille esindajaid on maailmas palju.

Lõpetuseks – mida siis neist õlledest otsida? Võtame sellesama sinise sildiga Punk IPA.

Hoolimata nimest pale ale on see tumedam kui kohalikud lager‘id. Punk IPA on väga tugeva lõhnaga – asi, mida ühegi masstootmisest tulnud lager‘i juurest peaaegu et ei leia. Maitsest tunneb igaüks mida tahab ja las nii jääbki. Küll aga ütlevad BrewDog’i pruulimeistrid ise: “whatever you taste before, the bitter hops will punish you in the end.”

See, kas ja kui kauaks BrewDog Mökusse jääb, sõltub teist, hääd sõbrad. Nii või teisiti lubame, et tirime veel sügise jooksul teie ette päris mitu põnevat õlut.

Kõige lõpetuseks vaadake ise, mida BrewDog’i James ja Martin oma Punk IPA kohta räägivad.