Suu laulab, süda muretseb

Johannes valel teelMökuga ja Möku esise tänavajupiga seonduv on viimasel ajal palju jututeemat andnud – et kuidas siis ikkagi peaks suhtuma ja mida arvama.

Me oleme seni suhelnud suvise laienduse loa saamiseks linnavalitsuse ettevõtlusosakonnaga eraviisiliselt ja pole avalikult eriti midagi selle teema kohta kirjutanud. Püüame seda nüüd siis teha, kuna oleks ju tobe kui me ise kaasa ei arvaks. Kes siis veel peaks seda tegema, eks?

***

Kui me Mökut alustasime, olid meile eeskujuks Barcelona, Amsterdami ja Londoni väikebaarid, milles enamjaolt püsti seisvad inimesed ja ruumi väiksus lõid unikaalse õhkkonna. Võõrad inimesed said pika leti ääres tuttavaks, rääkisid üksteisega juttu ja neis kohtades valitsev atmosfäär oli kuidagi eriliselt lahke, soe ja sõbralik.

Kuna Tartus sel ajal domineerinud laudades istumise kultuur sellist vibratsiooni ei tekitanud, oli see lähenemine võrdlemisi uus. Paar päeva peale avamist oli selge, et midagi sai õigesti tehtud, kuna Möku leidsid enda jaoks paljud inimesed ning mitmed kohad, kes peale meid tulnud, on seda sama mujalt pärit mudelit päris lahedalt kasutanud. Möku on aga senini väga paljude inimeste jaoks koht, kuhu nad hea meelega tulevad.

Sel aastal tehti meie tarbeks ümber hooajalise välilaienduse taotlemise kord selliselt, et laiendust on õigus taotleda vaid neil, kes pakuvad süüa. Möku seda ei tee, sest Tartus on palju kohti, mis teevad süüa hoopis paremini ja me ei näe, et me suudaksime Tartu kulinaarset pilti kuigi väärtuslikult rikastada.

See, mida me püüame edasi anda, asub ülekantud tähenduses hoopis teises kohas kui päevapraed, laudkonnad ja investeeringud laes olevasse kroonlühtrisse.

Meie facebooki lehel tekkinud sõprade kommuun koosneb täna ligi 4000 inimesest, kes meie arvamistega kaasa viitsivad mõelda. Seda on ainult natuke vähem kui Põltsamaa linna rahavaarv.

Möku menüüs on enam kui kolmkümmend erinevat õlut – sealhulgas mõned maailma hinnatuimad liigid ning põnevad käsitööõlled.

Me oleme koduks Comedy Estonia vaba mikrofoni õhtutele, mis on siin toimunud juba aastaid ja me oleme väga uhked, et need just meie juures toimuvad.

Möku on üks väheseid Tartu kõrtse, mis on ära toodud Lonely Planet’is, kuhu ennast niisama raha eest sisse osta ei saa.

Ükskõik, kas me räägime Mökus seljakotimatkajatega Austraaliast, vahetusüliõpilastega Jaapanist või tudengiga, kes on just Hiiumaalt siiakanti kolinud, kuuleme peamiselt seda, milline teistmoodi õhkkond Mökus valitseb – kelle jaoks kodune, kelle jaoks uudne ja põnev. Mõnede jaoks ka võõras, aga ega me saagi kõigile meeldida.

Mis seal siis imestada, et selle kõige taustal on väga raske mõista linna ettevõtlusosakonna nägemust Mökust kui väikese tundmatu märulihimulise kamba kooskäimiskohast, mis peibutab inimesi odava alkoholiga ja millel puudub igasugune sisuline perspektiiv.

Selline vaade on lihtsalt ilma pikema jututa igas punktis vale.

Aga samas on nii on väga lihtne mõelda, sest laiem pilt nõuab konteksti süvenemist. Süvenemine nõuab mõtlemist ja mõtlemine, olgem ausad, on raske. Palju lihtsam on puusalt lajatada – nii saab kõige kindlamini varem õhtule.

Mustvalge vaade asjadele ei luba aga näha reaalsust päris nii nagu see on, kuna elu ise on keerulisem ja enamasti hallides toonides.

PesuJa just see ongi kogu selle vaidluse aluseks. Me püüame vaadata asju objektiivselt ja mitte korrutada silmad kinni, et me ei saa midagi omalt poolt teha. Kõike, mida me hetkel teeme, olgu see menüü või koristamine, saab teha teisiti ning me püüdleme selle poole, et kõik paremini sujuks.

Ettevõtlusosakond aga on valinud mustvalge lähenemise (ja sealjuures selle mustema otsa) – kõik on halvasti ja kogu see linnaelu õõnestamine tuleks kiiremas korras lõpetada või siis vähemalt isoleerida.

Ja muide, juba mitusada aastat tagasi oli kogu see jutt sama moodi päevakorras. Kõrts oli kiriku kõrval, kõik oli pahasti ja tudengid olid rea inimeste arvates punt karistamatuid purjus barbareid 🙂

Eks pealiskaudne silm on juba aegade algusest näinud igal pool ainult seda, mida ta näha tahab.

***

Põhjendusena uuele välialade lubamise korrale laekus vastus Malle Blumenault. Meie lemmiklause sellest kirjast, mis kenasti kogu teema kokku võtab, on see:

“Tänavakohviku eesmärk on pakkuda külastajatele võimalust nautida suve, sööki ja jooki, normaalselt lauas istudes.”

Oodake. Võtame veelkord – “pakkuda külastajatele võimalust … nautida suve … sööki … ja jooki … normaalselt lauas istudes”.

Nii palju kui mulle ka ei meeldi ametnike initsiatiiv püüda meie kõigi eest defineerida, mida täpselt suve normaalne nautimine endas peaks sisaldama (nagu ma aru saan, siis lauda ja praadi), on see siiski üks kõige jaburmaid konstruktsioone, millega meil eales on au olnud tõtt vaadata.

Raske on mõista, miks istudes õlle joomine on olemuslikult ühtäkki tudengilinnas kõrgemalt väärtustatud kui sama asja seistes ajamine 🙂

About the author

Comments

 1. Millised on need tingimused, et kvalifitseeruda tänavakohvikuks? Kui piisaks näiteks sellest, et Möku pakub ühte toitu, milleks on viil leiba papptaldrikul…

  1. Õnnetuseks nii lihtne ei ole – restoranidel on rida protsesse, mida köögi omamine kaasa toob.

 2. Kas oleks võimalik linkida siia juurde ka vastuse tekst kui see peaks olemas olema elektroonilisel kujul?

 3. Valge inimene joob õlut istudes. Miks ma pean maksma kallist hinda kõrtsis ja ei saa selle eest isegi istuda?! Ei tea, ruumipuudust, kitsikust, istekohtade puudumist ei korva ka 35 sorti. Iga kord kui olen tahtnud seal neid huvitavaid õllesid mekkida, pole endale istekohta leidnud ja pidanud pettunult lahkuma.

 4. Elan Tallinnas, tekib küsimus, miks ja kellele see Möku lahendus ei sobi? Inimene peaks ise valima, kus ta käib või siis mitte? Kellele meeldib püstijalabaar, kellele midagi muud… Kui soovid 35 sorti nautida istudes, võiks ju minna kuhugi mujale baari?!? Või on tegelik situatsioon palju keerulisem ja näidatakse lihtsalt hierarhiat linnaomaniku ja väikeettevõtja vahel? Ilma eelneva infota jääb see kirjutis veidi ühepoolseks, kuid äratab kahtlust, et tegemist on taaskord mingi jabura moraaliprobleemiga, kus keelajad ja pooldajad on 1:100 suhtes, kuid see üks ja ainus suudab piisavalt oma upsakusega silma paista ja tulemuseks on ikkagi see, et see üks saab oma mahlas järgmise asja kallale asuda. 🙁

 5. Kui asi päris jamaks läheb, siis kuulutage seda oma klientidele – tuleme linnavalitsuse ette protesteerima. 4000+ hääleõiguslikku Mökumeeldijat leiab juba facebook-is üksinda. Meil on ikkagi demokraatlik ühiskond ja ühe nooruse selja taha jätnud ametniku nägemus ei kaalu üles rahva tahtmist.

 6. Kui muu ei aita, siis on alati võimalus Kiviga kampa lüüa ning Tartu halduskohtusse hagi sisse viia. Tegu on küll radikaalse sammuga, ent kui kohalik omavalitsus diskrimineerimist jätkab ja laiemat pilti nägemast keeldub,siis ehk seeläbi sunnitakse ametnikke silmi avama.

  Viimane aeg igaks juhuks tipikausid ümber nimetada!

 7. kiviga ollakse juba ühes kambas. omanik(ud) on sama. edu selles lahingus, toetan teid!

  1. Kust see info tekkis, et Mökul ja Kivil on sama omanik? Ei ole üldse, Mökul on neid 2 ja Kivil on 1 ja kõik on erinevad inimesed. 🙂

 8. keegi ületab oma võimu piire? näiteks haava tn skvottijad leidsid leevendust justiitsministeeriumist pärides hinnangut linnavalitsuse tegevusele (õiguslik alus)

 9. Olen üks neist pahade poolel olijatest.
  see on hea ja vajalik, et linnas oleks laupäevaõhtune tõmbetänav. just tänav, möku tegevus ei toimu ainult möku ees ja sees. Mis tähendab ka, et järgmisel hommikul on peojärgne terve tänav. Kuna möku piire pole ainsana võimalik kindlalt maha panna, siis paratamatult suur osa rüütli tänava hommikustest klaasikildudest lähevad teie kaela ja kuni te ei määratle täpselt kust kuhuni on möku, peaks hoolt kandma palju suurema osa tänava eest.
  Need, kes peavad varahommikuti seal oma rattakumme lõhkuma, on ka inimesed.

  1. postituse juures olevat pilti vaadates tundub, et möku/kivi pesevad igal tegutsemisjärgsel hommikul päris mitme ruutmeetri eest rüütli tänavat – mitte ainult oma ninaesist

  2. Jah, hea point – ma olen nõus, et keegi ei peaks kusagil üle klaasikildude sõitma või kõndima.

   Siiski:

   Ma usun, et see ala, kus Möku toimetab ja kus Möku külalised tänava peal seisavad on piiritletav küll. Ma julgeksin isegi öelda, et Mökuga seotud tegevus toimub siiski ainult Möku ees.

   See tänavapikkune melu tekib pigem ehk sellest, et tänav on raekoja platsist Mökuni ääristatud kohtadega, kus õhtuti istuda.

   Kõrtsipidajad suhtlevad omavahel, palkavad koristaja, pesevad tänava üle, kui tundub, et kivid on mustad ja püüavad koristada mitte ainult oma ukse eest, aga arusaadavalt mitte ka üksi kogu tänavat. Tulemus on see, et minu (küll kallutatud) arvamuse kohaselt vähemalt Möku ees ei pea keegi läbi kildude sõitma.

   Linn võiks seda tahet ära kasutada, protsessi natuke koordineerida, võibolla pisut kindlamad reeglid tekitada, vahel ka puudustele tähelepanu juhtida ja olekski korras.

   Tänane probleem on pigem selles, et linn ei suhtle, sest siis peaks kaasa mõtlema. Lihtsam on anda talvel juristile ülesanne leida kevadeks väliala taotleja juriidiline definitsioon, mis välistaks nimeliselt kaks kohta, mille toimimise loogika on neile arusaamatu.

   Ja siis me jõuamegi jaburatesse olukordadesse, kus selle asemel, et Mökul oleks väliala ja selle koristamise kohustus, vaidleme me miskipärast mingitel ulmelistel teemadel, et kas juustuviil ja soolapähklid papptaldrikul teevad kellestki restorani või mitte 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: