Sellest, kuidas me politseis käisime.

Kui eelmisel nädalal tekkis võimalus politsei inimestega ümber laua kohtuda ja Möku teemal rääkida, olime ühteaegu pisut üllatunud kui ka heameelt täis. Üllatunud seetõttu, et organisatsioonid, kes meie ümber elu korraldavad, inimestega silmast silma tihti asju arutada ei tavatse.

Rääkisimegi siis natuke. Mökust ja baarikultuurist Tartus üldiselt ka. Mured olid suures osas ühised, aga mitte ületamatud.

Ning enne asja juurde asumist pean ma siiralt tunnistama, et see oli üks viimase aja avatumaid, konstruktiivsemaid ja asjalikumaid kohtumisi. Me teeme Eesti Politsei nende suhtumise eest omalt poolt kummarduse – me ausõna ei arvanud, et asja sisuline külg teid sedavõrd huvitab.

***

Mökul on läinud väga hästi. Me oleme suutnud natuke Tartu baarikultuuri raputada. Meil on vedanud, et meil käib väga palju lahedaid külalisi ja meil on teiega koos pagana tore.

Üks põhimõte, mida me oleme sealjuures alati järginud on see, et me pole piiranud Mökust klaasidega ning jookidega korraks välja astumist nii nagu seda paljud teised kõrtsid on teinud. Me teame, et teil kõigil on tähtsamatki teha, kui väärtusetu  õlleklaas hõlma alla pista ja tunda sellega koduse serviisi täiendamisest mingit veidrat rõõmu.

Kui piisavalt palju inimesi aga maja ees seisab, siis varem või hiljem liitub nendega veel inimesi ja tänav saab täis. Müra tekib paratamatult natuke rohkem kui tingimata tarvis ja kuna tänaval alkoholi tarbimine ei ole sugugi seadusega kooskõlas, siis hakkab see ka politseinikele teravalt silma.

Möku esimesel suvel oli meie maja ees tänaval inimeste summas uskumatult mõnus olla – palju mõnusaid inimesi, palju huvitavaid jutuajamisi ja jällenägemisi. Sel suvel oleme me olnud aga pisut murelikud. Juhtub, et mõnusa olemise sisse leiavad tee kodanikud, kel viinapudel näpus ja häälepaelad tugevamad kui olukord nõuab. Mõnikord saab neid päris mitu.

Olemise lahedus lahustub pikkamööda ära. Õnnetuseks langeb nende kaasa toodud aura aga ka Möku ja tema külaliste peale.

Seega mis oleks kui püüaksime seda värki koos kontrolli all hoida. Teha saab seda kõige paremini nii, et kui me ise eriti jookidega ja pikaks ajaks tänavale ei lähe, siis pole ka tüüpidel, kes meiega platoonilisest koosolemisest mõnu tunnevad, Möku ees midagi teha. Neid ilmub sinna aegamööda järjest vähem ja nad jäävad sinna, kust iganes nad parasjagu tulid.

See aitaks hoida Tartu baarikultuuri, laseks meie headel naabritel öösiti pikemalt magada, hoiaks kõigil avalikus kohas alkoholi tarbimise trahviraha taskus aga eelkõige oleks Möku teile selle eest väga tänulik

Win-win-win-win või kuidas teile paistab?

About the author

Comments

  1. peavad shoti baari tegema. Müüvad kõiki jooke pitsides, siis jõuab ära juua enne kui välja lähed.

   1. väga hea mõte – lurrimüük lõpetada – müüge ainult shotte ja alkoholivabu karastusjooke!

 1. Anonüümus kaks – hea point, aga tegu pole minu arvates niivõrd ruumiküsimusega ega ka sellega, kas shotid või muu värk. Pigem on see arutamiseks kõigile, kes Mökuga mingit sidet tunnevad või Tartus õhtul väljas käivad.

  Ma ei alahindaks võimalust, et kui palju helgeid päid kokku panna, sünnib sellest midagi head 🙂

  1. Ha ha ha … tundsid end tekstist koos oma viinapudeliga ära ja leidsid puudutatuna olevat jah 😀 😀 😀 😀

 2. Trepp! kiidab algatust ja on täiesti sama meelt, õnneks tulevad ka külmad ilmad appi!

 3. Ma näen probleemi pigem vägijooke tarbivates alaealistes teede ristmikul ja Treffneri ees, kui Möku ees kogunevas seltskonnas. Samas, tihti sulavad kaks gruppi kokku. Minu meelest oleks loogiline muuta Rüütli tänav vähemalt Raekoja platsist Munga ristini kohaks, kus tohib avalikult alkoholi tarbida. Lisaks ei teeks paha ka mõni turvamees, kes alaealistel dokumente kontrolliks, vajadusel nad koju saadaks ja ka üldiselt korda hoiaks. Usun, et tänaval joomise keelamise negatiivne külg on ilmselge – Möku kaotaks suure osa oma klientuurist, kuna elutoasuurusesse ruumi ei ole paljudel soovi ennast sisse pigistada ja seal teiste higistavate inimeste kõrval olla.

  Hetkel tuli üks idee veel lisaks ka. Kolimine oleks ka lahenduseks, NOTTi ruumid on vist juba tükk aega tühjana seisnud ja seal poleks probleemi õues olevate inimestega, neil suur väliala ka olemas.

  1. See ei lahendaks üldse probleemi, kui Rüütli tänaval tohiks alkoholi juua. Baaridele see ka kindlasti kasuks ei tuleks, see pigem kutsuks sinna veel rohkem inimesi, kes joovad oma kaasavõetud alkoholi. Neid inimesi on ju praegu, vähemalt suvel, niigi meeletutes kogustes. Tulevad Mökusse, küsivad paar plastiktopsi ja lahkudes võtavad kotist viinapudeli ja mahlapaki välja. Inimesi koguneks veel rohkem ja piirkonnas elavatel inimestel oleks veel ebameeldivam seal lärmi tõttu elada. Aga noorematelt inimestelt dokumentide küsimine ei teeks küll halba.
   Ja NOTTis olevat ka siiski probleeme väljas olevate inimestega, seal ümbruses elavad ka siiski inimesed.

 4. Notti kolimine ei oleks ka ju lahendus. Sest mulle isiklikult meeldib Möku ka oma asukoha poolest – ükskõik kuhu minna, ntx Zavoodi v Genialistidesse, ikka jääb Möku tee peale ja ju siis tuleb sinna ka sisse põigata. Nott aga asub natuke liiga vales kohas selleks.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: